Pszenżyto ozime – co warto wiedzieć

pszenżyto nasiona katalog

Będąc producentem rolnym, warto stale aktualizować swoją wiedzę. Wskazane jest nie tylko szkolić się z zakresu ogólnej wiedzy rolniczej, ale poszerzać także swoje kwalifikacje, aby nie popełniać podstawowych błędów. Szczegółowe zapoznanie się z tematem planowania upraw, pozwala, między innymi, na zdecydowanie się na takie nasiona pszenżyta ozimego, które umożliwia osiągnąć satysfakcjonujące wyniki i rentowność produkcji. 

Skąd brać nasiona pszenżyta ozimego?

Warto wspomnieć, że pszenżyto ozime, jest gatunkiem, który plonuje dużo i stabilnie. Ze względu na wysoką zawartość białka i wysoki stopień strawności, jest odpowiednim źródłem pożywienia dla zwierząt. Dodatkowo, ziarno pszenżyta, można wykorzystywać w przemyśle spożywczym, czy chociażby w piwowarstwie, dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie nasion, aby uzyskać plony jak najwyższej jakości.

Jednak, żeby uzyskać jak najlepsze rezultaty, trzeba wybrać odpowiednie nasiona. Warto korzystać z usług pewnych i profesjonalnych firm, zajmujących się sprzedażą materiału siewnego, jak np. http://nasionawronkowski.pl/pszenzyto-ozime/. Odpowiednio przygotowane nasiona pszenżyta ozimego, będą gwarancją ochrony przed chorobami grzybowymi oraz pozytywnie wpłyną na jakość i żywotność ziarna.

Częstym błędem, popełnianym przez rolników, jest rezygnacja z zakupu kwalifikowanego siewu i kupują tańsze konsumpcyjne. Niestety, zakup nasion, które nie są sprawdzane pod względem jakości, nie są odpowiednie zaprawione w specjalnych zaprawiarkach nie da nam pewności co do uzyskania plonowania na wysokim poziomie.

Pszenżyto ozime i jego odmiany

Pszenżyto ozime posiada wiele odmian, które sprawdzą się w różnych warunkach pogodowych i glebowych. Warto przed zakupem siewu sprawdzić te kwestie, aby wykwalifikowani doradcy byli w stanie odpowiednio doradzić nam przy wyborze. Ważną kwestią jest również termin wysiewu, który może różnic się w poszczególnych częściach kraju. Wskazane jest niedopuszczenie do opóźnienia siewu, ponieważ znacznie może to wpłynąć na skrócenie okresu wzrostu wegetatywnego i doprowadzić do zmniejszenia spodziewanych zbiorów.