Jak urządzić sypialnię?

Jaki styl w sypialni

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Spędzamy w niej około 1/3 naszego czasu, bo tyle zazwyczaj przeznaczamy na sen. Ale bywa, że oprócz wypoczynkowej pełni również inne funkcje: garderoby, biblioteczki czy pokoju dziennego (zwłaszcza w kawalerkach i małych mieszkaniach). Dlatego optymalna aranżacja sypialni do klucz do naszego dobrego samopoczucia we własnym mieszkaniu.

Wybierz styl, który ci pasuje

Styl, w którym urządzimy sypialnię jest w dużej mierze kwestią naszego gustu i upodobań. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na wnętrze nowoczesne, klasyczne czy w stylu skandynawskim, musimy się w nim dobrze czuć. Odpowiedni dobór kolorów, mebli, oświetlenia oraz akcesoriów pozwoli nam zbudować odpowiednią atmosferę, w której będziemy budzić się i zasypiać.

Do sypialni wybieramy z reguły kolory stonowane, ciepłe, pastelowe. Dobrym rozwiązaniem jest również biel, gdyż mamy wtedy nieograniczony wybór kolorystyki mebli i dodatków. Nie jest to jednak zasada, której trzeba się sztywno trzymać. Jeśli dobrze czujemy się w kolorach intensywnych, zimnych, nie powinniśmy z nich rezygnować.

W takiej sytuacji warto rozważyć np. pomalowanie jednej ściany na taki wyrazisty kolor, który nada wnętrzu głębi, a resztę ścian pozostawić w kolorze białym. Na intensywnych, zimnych kolorach (zielonomorskim, granatowym, kobaltowym) świetnie prezentują się np. jasne ramki do zdjęć i obrazów.

Elegancko czy funkcjonalnie?

Aranżacja sypialni musi ściśle odpowiadać naszym potrzebom. Jedynym obowiązkowym elementem każdej sypialni jest łóżko. Musi być wygodne i dopasowane do naszego stylu życia. Do wyboru mamy łóżka kontynentalne, tapczany, rozkładane sofy i – najbardziej ostatnio popularne – ramy łóżka zaopatrzone w materac.

Takie rozwiązanie wydaje się najbardziej optymalne, gdyż jedno i drugie możemy wymienić w dowolnym momencie. Jeśli znudzi nam się rama, a jesteśmy posiadaczami wysokiej jakości wygodnego materaca – wymianie podlega tylko ten element, który nam nie pasuje. Wybierając łóżko weźmy pod uwagę nasz styl życia. Dla pary kupujemy łóżko podwójne , singiel może wybrać łóżko pojedyncze.

Aczkolwiek i tutaj: jeśli pozwala na to miejsce, lepiej wybrać łóżko podwójne. Po pierwsze wygodniej się śpi, gdy jest więcej miejsca, po drugie nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś zajmie miejsce obok. W zależności od powierzchni, którą dysponujemy, możemy wybrać łóżko węższe lub szersze.

Zrób miejsce na oddech

Warto zagospodarować przestrzeń nad łóżkiem. Dobrym pomysłem będzie duży obraz, zdjęcia w stylowych ramkach lub pojedyncza półka, na której możemy ustawić książki, fotografie czy bibeloty. Obok łóżka stawiamy jedną lub dwie szafki nocne (po bokach). Docenimy je, kiedy będziemy potrzebowali znaleźć przestrzeń dla lampki nocnej, okularów, książki czy telefonu komórkowego, który będzie się przez noc ładował.

Opcjonalne elementy sypialni to: szafa, zwłaszcza jeśli sypialnia pełni również funkcję garderoby (co jest w naszych mieszkaniach częstym rozwiązaniem). Najlepiej, żeby kolorystycznie pasowała do łóżka, była pakowna i funkcjonalna. Możemy wybrać szafę w zabudowie, choć szafy wolnostojące również mają swój urok i dodają wnętrzu elegancji.

Miejsce, które pozostało do naszej dyspozycji aranżujemy z rozwagą. Sypialnia powinna dawać miejsce na oddech, jeśli ją niepotrzebnie zagracimy, straci ona jedną ze swoich podstawowych funkcji. W miarę możliwości możemy powiesić półki lub postawić regał na książki, powiesić zdjęcia w ramkach dobrze komponujących się kolorystycznie z resztą mebli. Jeśli potrzebujemy miejsca do przechowywania, warto rozważyć kufry czy eleganckie pudła, które wstawimy w dyskretnie np. pod łóżkiem.

Elegancka czy funkcjonalna, sypialnia ma sprawiać, że czujemy się w niej dobrze, bezpiecznie i możemy się wyciszyć. Urządzając ją, weźmy pod uwagę przede wszystkim własne potrzeby i upodobania.

Źródło: https://deko-rady.pl/aranzacja-sypialni