Sygnalizator brań

Sygnalizator brań to nowatorskie urządzenie stosowane w wędkarstwie. W sklepach dostępne są sygnalizatory brań zwykłe lub sygnalizatory brań elektryczne. Najczęściej zasilane są one bateriami 9V. Nowoczesny sygnalizator brań wyposażony jest w regulację głośności, regulację tonu oraz diody led – najczęściej w kolorze czerwonym. W sklepach internetowych i stacjonarnych można kupić sygnalizatory brań w różnych kolorach, tak aby były jak najmniej widoczne lub jak najlepiej dopasowały się do wędki. Sprzęt ten jest szczególnie pomocny przy połowie ryb metodą gruntową. Ze względy na warunki użytkowania wszystkie urządzenia muszą być wykonane z wytrzymałego materiału, odpornego na niekorzystne warunki pogodowe.

Zwykle jest to plastikowa lub gumowa obudowa. Przy zakupie sygnalizatora brań warto zwrócić uwagę na rodzaj gwintu. Przy wędkach ze standardowymi podpórkami korzystnie jest wybrać znormalizowany gwint, gdyż umożliwia on najłatwiejszy montaż i wymianę w przypadku ewentualnej awarii. Najnowsze sygnalizatory wyposażone są w nadajniki radiowe przystosowane do podłączenia z centralką. Niektóre wydają różne dźwięki w zależności od kierunku brania – od brzegu lub od wody.

Ceny sygnalizatorów brań są bardzo zróżnicowane w zależności od ilości funkcji, zaawansowania technologii oraz długości pracy baterii. Najtańsze sygnalizatory można zakupić już za niecałe trzydzieści złotych w sklepach internetowych. Można też znaleźć nieco droższy sprzęt, w zestawach podwójnych lub w zestawach z innym sprzętem wędkarskim, np. ze swingerami, centralką lub podpórkami. Zestawy stabilizatorów z czterema urządzeniami potrafią kosztować już nawet 600 lub ponad 1000 zł. Profesjonalny zakup jest więc już poważniejszym wydatkiem, ale z pewnością bardzo przydatnym jeżeli ktoś profesjonalnie zajmuje się wędkarstwem.